7 Farklı Karışımla Sivilcelerden Kurtulma Yolları

7 Farklı Karışımla Sivilcelerden Kurtulma Yolları

“Sivilce neden olur?”, “Sivilcelerden nasıl kurtulurum?”, “Doğal yollarla sivilcelerden kurtulma yöntemleri nelerdir?” gibi soruların cevabını hayatınızda en az bir kez bile aradıysanız doğru yerdesiniz.

Bazılarımız için bir ergenlik problemiyken bazılarımız için hayat boyu kurtulamadığımız bir cilt sorunu… “Sivilce niçin olur?”, “Sivilcelerden nasıl kurtulurum?”, “naturel yollarla sivilcelerden kurtulma şekilleri nelerdir?” gibi soruların cevabını yaşamınızda minimum bir kez bile aradıysanız doğru yerdesiniz.

Sivilceler neden oluşur?

Sivilce, tüm dünyada hem kadın hem de erkeklerin en çok karşılaştığı cilt problemlerının başında gelir. Kir, ölü cilt kalıntıları ya da çeşitli sebeplerle tıinanan gözeneklerin bakteri üretmesi ve irin oluşturması, akne oluşumunun başlangıç noktasıdır. Her ne kadar ciddi bir hastalık olarak görülmese de özellikle genç yaşta sivilcelerle savaşım eden bireylerde, özgüven probleminden kalıcı cilt hasarlarına kadar ciddi etkileri olan ve üzerine düşünülmesi ihtiyaç duyulan bir mevzu bulunduğunu unutmamak gerekir. Sivilcelerin oluşma nedenlerini tek tek inceleyelim:

1- Ergenlik: Hormonal değişikliklerle birlikte yağ bezlerinin aşırı etken çalışması, artan yağ miktarının yüz, boyun, sırt benzer biçimde bölgelerde gözenekleri tıkaması, sivilce oluşum nedenlerinin önderlik yapar.

2- Sinir ve stres: Tıp biliminin gelişmediği eski çağlarda birçok hastalık, ciltteki reaksiyonlardan tespit edilirmiş. Sinir ve stres kaynaklı oluşan akneleri de vücudun, yaşadığı baskıya verdiği bir çeşit tepki olarak kabul edebiliriz. Bunun dışında stres anında bilincinde olmadan ciltle uğraşma, pürüzleri kazıma eğilimi de sivilcelerin büyümesine niçin olabilir.

3- İlaç kullanımı: Özellikle kortizon tedavisi sonucunda ve uzun süreli B vitamini kullanımında, yoğun sivilce oluşumuna rastlamak mümkündür.

4- Sağlıksız beslenme: Aşırı yağlı ve asitli gıdalar, yanlış rejimler ve cilt sağlığını olumsuz etkileyecek tüm beslenme alışkanlıkları, sivilce oluşumunun en önemli sebeplerindendir.

5- Kozmetik ürünler: Yanlış, cilt tipine uygun olmayan ve düşük kaliteli kozmetik ürünleri de sivilce oluşmasına niçin olur. Kozmetik ürün seçiminde uzmanlardan yardım almak önemlidir.

Sivilce oluşumunu arttıran faktörler nelerdir?

Genellikle canınızı sıkan bir sivilcenin asla yalnız kalmadığını ve mutlaka devamının geldiğini de görürsünüz. Bu durumun, yani sivilceyi artıran faktörlerin bazı nedenleri vardır. Bunlar:

  • Çıkan sivilceyle uğraşmak, sıkmak, büyütmek, etrafına yayılmasına neden olmak,
  • Sivilceyi kapatmak için kozmetik ürünlerine başvurmak,
  • Cilt temizliğine önem vermemek,
  • Makyajı temizlemeden uyumak,
  • Uykusuzluk

Sivilceler için hangi doktora gitmek gerekir?

Yoğun bir şekilde sivilce sorunuyla uğraşan kişilerin tedavi yöntemine kendi kendine karar vermeden önce ne olursa olsun bir uzmana görünmesi gerekir. Sivilce konusunda bir dermatologdan kısaca deri ve zührevi hastalıklar uzmanından buluşma almak, yapılacak ilk iştir. Eğer probleminin kaynağı başka bir uzmanlık alanına giriyorsa doktorunuz sizi gerekli şekilde yönlendirecektir.

Sivilceler nasıl tedavi edilir?

Sivilce tedavilerinde genellikle antibiyotikler, antiseptikler ve soyucular kullanılır. Sonrasında ise cilt bakımıyla tedaviye devam edilir. Burada hangi tedavi türünün ve hangi ilaçların kullanılacağına, tedavinin süresine uzmanlar karar verir. Her cilt tipine ve her bünyeye gore farklı tedaviler uygulanabileceği ve sivilce tedavisinde kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri olabileceği için başkalarından alınan tavsiyelerle ilaç kullanılmaması fazlaca önemlidir.

Sivilceler için doğal tedavi yolları nelerdir?

Çok yoğun akne rahatsızlıklarının dışında günlük hayatınızı etkileyen, canınızı sıkan, dönemsel olarak yoğunlaşan ya da stres kaynaklı sivilce oluşumlarında başvurabileceğiniz bazı doğal ve bitkisel sivilce tedavi yöntemleri bulunur. 7 maddede sivilcelerin doğal yollarla nasıl giderilebileceğini birlikte inceleyelim:

1- Nefes alan bir cilt için: Limon ve karbonat

Mucizevi bir birleşim olan limon ve karbonat birçok konuda iddialı çözümler sunuyor. Aynı vaziyet sivilce problemi de ilgilendiriyor. Limonun ve karbonatın asidik yapısı gözenekleri temizliyor, cilt yağlanmasını geciktiriyor ve sivilce oluşumunun önüne geçiyor.

Kullanım şekli: 1 çorba kaşığı limon suyunu (Hazır limon suyu kullanmayın, limonun suyunu sıkarak kullanın.) 1 çorba kaşığı karbonatla karıştırın ve sivilcelerinizin üzerine sürün. 10-15 dakika beklettikten sonrasında soğuk suyla sudan geçirin. Cildinizde gözle görünür şekilde değişiklik olana kadar (yaklaşık 3-4 hafta boyunca) haftada 1 ya da 2 kez yine edin.

2- İltihapların kökünü kurutmak için: Limon ve zerdeçal

Zerdeçalın içinde bulunan etkin madde, güçlü bir irin gidericidir. Limonla bir araya vardığında ise hem iltihapları kurutur hem de gözeneklerin içini temizleyerek cildi arındırır.

Kullanım şekli: 1 çorba kaşığı zerdeçal ile 1 limonun suyunu karıştırın, yüzünüze maske şeklinde uygulayın. 15 dakika kadar sonra yüzünüzü bol suyla durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez yine edin.

3- Antibakteriyel çözüm: Limon, bal ve süt

Limon ve bal, doğal antibakteriyellerdir. Sütün ise cildi dinlendirme etkisi vardır. Bu karışım cildi temizler, nemlendirir ve aşırı yağlanmanın önüne geçerek sivilce oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.

Kullanım şekli: Yarım kahve fincanı süt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın. Oluşturduğunuz karışımı bir pamuk yardımıyla sivilceli bölgeye yedirin. 15 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Düzenli olarak 3-4 hafta kadar bu işleme devam edin. İlerleyen dönemlerde sivilce sorununuz devam ederse aynı kürü tekrar uygulayabilirsiniz.

4- Geleneksel cilt bakım yöntemi: Limon ve salatalık

Salatalık özlü kremler ya da annelerimizin yüzlerine salata kabuklarıyla yaptığı doğal maskeler… Salatanın sağlıklı ciltle mutlaka bir ilgisi olmalı. Yüksek su içeriği, cildin nefes alması, nemlenmesi ve yenilenmesi için gereken her şeye sahip. Limon ise bu karışımda asidik yapısıyla gözeneklerin temizlenmesine ve sivilcenin kurumasına yardımcı oluyor.

Kullanım şekli: 1 adet salatalığı rendeleyin ve 1 adet limonun suyuyla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı sivilcelerinizin üzerine uygulayın. 15-20 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Bu maskeyi istediğiniz zaman, istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz. Sadece sivilcelerin tedavisinde değil, yorgun geçen bir günün ardından cildinizi yatıştırmak ve beslemek için de uygulayabilirsiniz.

5- Tahriş olmuş cilde birebir: Limon ve yoğurt

Yoğurt ve limon bir araya geldiğinde cildi derinlemesine temizleyecek bir laktik asit oluşturur. Bu laktik asit, sivilcelerden tahriş olmuş cildi yatıştırma konusunda birebirdir. Cildi nemlendirir, sakinleştirir ve onarır.

Kullanım şekli: Yarım limonun suyuna yarım kahve fincanı yoğurt ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı yumuşak hareketlerle cildinize uzun uzun yedirin. 10-15 dakika kadar yüzünüzde beklettiğiniz maskeyi soğuk suyla durulayın. Hafif bir maske olduğu için haftada 2-3 kez tekrar etmenizde bir sakınca yok.

6- Peeling etkisi için: Limon ve şeker

Şekerin taneli yapısıyla bir araya gelen limon, cilt yüzeyinde biriken ölü deriyi peeling etkisiyle temizler, yağ oluşumunun önüne geçer. Cilt yüzeyinde biriken ölü deri ve bakteriler bu yolla ciltten atılır ve pürüzsüz bir ten elde edilir.

Kullanım şekli: Yarım kahve fincanı şekeri yarım limonun suyuyla karıştırın. Karışımı çok hafif bastırarak cildinize masaj yapın. Daha sonra bol suyla yıkayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrar edebilirsiniz.

7- Sivilce izlerinden kurtulmak için: Limon ve aloe vera

Aloe vera, sivilce tedavisinde kullanılacak en etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Yalnızca sivilce değil, yanık izlerinin tedavisinde kullanılan aloe vera bitkisinin cilt yenileme etkisi vardır. Limon ve aloe vera bir araya geldiğinde ise hem yeni sivilcelerin oluşumunu önleyen hem de eskiden kalan lekelerin giderilmesini sağlayan bir karışım elde edilir. Evinizde gerekli durumlarda kullanmak üzere bir aloe vera bitkisi bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Kullanım şekli: 1 çorba kaşığı aloe vera ile 1 çorba kaşığı limon suyunu karıştırın ve cildinize maske şeklinde uygulayın. 15-20 dakika kadar sonra cildinizi soğuk suyla durulayın. Bu maskeyi istediğiniz sıklıkla uygulayabilirsiniz.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*