Doğal Cilt Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal Cilt Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Günlük yaşamın karmaşası ve bunun sonucu olarak oluşan stresin bedene olumsuz tesirleri, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Detaylar yazının devamında!
Günlük hayatın karmaşası ve bunun sonucu olarak oluşan stresin bedene negatif etkileri, bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. İnsan cildinde, vücudun diğer yerlerinde olduğu benzer biçimde stres ve yaşlanma gibi nedenlerle deformasyon gözlemleniyor. Stres ve yaşlanmanın yanında alkol tüketimi, sigara kullanımı ve beslenme şekli de cilt sağlığını etkileyen faktörler arasında ilk sıralarda içeriyor. Ciltteki bu bozulmaları önlemek, durdurmak ya da oluşan bozulmaları düzeltmek için çok sayıda kozmetik ürün bulmanız mümkün. Sadece naturel ürünler kullanarak, kimyasallara maruz kalmadan da benzer sonuçları elde edebilirsiniz. Ayrıca bu ürünleri ev ortamında kolayca bulabilir yahut derhal hemen her semtte yer edinen aktarlar aracılığı ile ucuza satın alabilirsiniz.

Doğal Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Organik cilt bakımı yapmanın temelde iki yolu var. Bunlardan birincisi evde kendi başınıza doğal ürünlerle cilt bakımı yapmaktır. İkinci yöntem ise doğal cilt bakımı alanında uzmanlaşmış kişilerin çalıştığı merkezlere gitmektir. Evde hazırlayabileceğiniz kürler birkaç kural dışı dışında hem ekonomik olarak uygun aynı zamanda uygulama olarak dilediğiniz bölgeye sürmekten ibaret olacak kadar kolaydır. Organik güzellik merkezleri ise fiyat açısından, kozmetik ürünlerin kullanıldığı merkezlere gore çok daha pahalıdır. Bu duruma neden olan en önemli niçin ise yeteri kadar doğal güzellik uzmanı olmamasıdır.

Doğal Cilt Bakımında Kullanılabilecek Doğal Yağlar Nelerdir?

Naturel cilt maskesi kürlerinin temel malzemeleri içinde bitkisel yağlar içeriyor. Kimi zaman tek başına kimi zaman ise başka malzemelerle birleştirilerek kullanılan pek çok yağ bulunuyor. Avokado yağı, limon yağı, zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, argan yağı, badem yağı, üzüm çekirdeği yağı ve kamelya yağı bu tariflerde kullanılan naturel yağlara örnektir. Bunun haricinde organik cilt bakımında limon suyu ve yeşil çay şeklinde kolayca bulunabilecek farklı malzemelerden de yararlanabilirsiniz.

Doğal Cilt Bakımı Kürleri Nelerdir?

Evde zorlanmadan uygulanabilecek ve ekonomik olarak hesaplı doğal kürlerden bazıları şöyle;

  • Hindistan cevizi yağı kullanılarak meydana getirilen bu kür ile cildinizin canlanması ve nemlenmesi fakatçlanıyor. Hindistan cevizi yağının aynı zamanda peeling tesiri de bulunuyor. Cildinizde oluşan lekelerle savaşmak için ise birebirdir. Tarifse şöyle, Hindistan cevizi yağını ısıtıp istenen bölgeye sürmeli ve bir saat kadar vücudun bu yağı emmesini beklemelisiniz. Daha sonra ılık su ile yıkamanız yeterlidir.
  • Kuru ve sivilceli ciltlere bakım uygularken kullanılan malzemelerden biri de avokadodur. Cilt bakım ürünlerinin bir kısmının içeriğinde de bulunan bu meyvenin olgunlaşmış halini ya da yağını içeren çok sayıda tanım bulunuyor. Orta boy bir avokadonun ¼’ünü, 1 yemek kaşığı yoğurt ve yarım yemek kaşığı bal ile karıştırıp dilediğiniz bölgeye uyguladıktan sonra 15 dakika beklemelisiniz. Bu tanım hem sivilceleri azaltmak aynı zamanda ciltte rutubet dengesini sağlamak için oldukça basit bir yöntemdir. 15 dakika bittikten sonrasında maskenin uygulandığı bölgeyi ılık suyla masaj yapmak suretiyle yıkayarak çıkarabilirsiniz.
  • Bir çok temizlik ürününün muhteviyatında bulunan limonun cildede faydaları bulunuyor. Cilde limon yağı uygulayarak sivilcelerden, siyah noktalardan ve ölü derilerden kurtulmak ve cildi daha canlı bir hale getirmek mümkün. Limon yağının tek başına kullanımı cilde zarar verebiliyor. Bunun önüne geçmek için yoğurt, zeytinyağı veya bal benzer biçimde maddelerle karıştırdıktan sonra uygulamanız daha sağlıklı olacaktır. 1 yemek kaşığı yoğurt ile birkaç damla limon yağını karıştırıp cildinize uygularsanız daha canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Karışımın emildiğinden kararlı olduğunuz süre ılık suyla uyguladığınız bölgeyi sudan geçirin. Limon yağı içerikli bir karışım kullandıktan sonra ciltte yanma ya da kaşıntı hissederseniz bölgeyi derhal yıkamakta ve lüzumlu görülürse bir uzmana danışmakta fayda var.

  • Sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden önde gelen zeytinyağının cilde de pek çok faydası var. Zeytinyağı içeren çok sayıda organik cilt maskesi tarifi bulunuyor. Zeytinyağı ile cildinizde yer alan ölü derilerden kurtulmak ve cildin onarımını sağlamak mümkün. 1 yumurta beyazını köpürmesini sağlayacak kadar çırptıktan sonra 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilave ederek uygulayabileceğiniz bu tarifi daha sonrasında dilediğiniz bölgeye sürün. 40 dakika kadar bekledikten sonrasında ılık su yardımıyla masaj yaparak cildinizi yıkayabilirsiniz.
  • Organik cilt maskeleri içinde en sık tercih edilen ürünlerden biri Türk kahvesidir. Ciltteki ölü deri ve gözenekleri temizlemek için kullanabileceğiniz Türk kahvesi maskeleri arasında en rahat uygulanan versiyondaysa 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ile 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi karıştırılır. Göz ve göz altları haricinde tüm yüze uygulanan maske, tam bir peeling yapmanıza olanak tanır. Tariflerimiz için yiyecek, tatlı yahut çay kaşığı ve su bardağı benzer biçimde evde kolayca ölçü alınmasını sağlayacak materyalleri seçmeye özen gösterdik. Sadece evde o an için biri eksikse aşağıda paylaştığımız yöntem ile kolayca ölçüm yapabilirsiniz.
  • 1 su bardağı yaklaşık olarak 14 yemek kaşığı denk gelir.
  • 1 yemek kaşığı yaklaşık olarak 1.5 tatlı kaşığına denk gelir.
  • 1 tatlı kaşığı yaklaşık 2 çay kaşığına denktir.


Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*