Yüzünüzü Doğru Yıkadığınızdan Emin Misiniz?

Yüzünüzü Doğru Yıkadığınızdan Emin Misiniz?

Sabahları uyanır uyanmaz ilk yaptığımız şeydir yüzümüzü yıkamak. Yazları seve seve soğuk suyla yıkar ve ayılırız. Fakat kışları çok zordur sıcacıktan yataktan çıktıktan sonrasında yüzümüzü ılık suyla bile yıkamak. Ama öyle yahut böyle gün aşırı yüzümüzü genel olarak bir sabah ve birde akşam genellikle makyajımızı çıkarttıktan sonrasında yıkarız. Ama bakalım ne kadar doğru yıkıyoruz? Sizler için yüz yıkanırken meydana getirilen genel hataları derledik ve daha doğru iyi mi yüzümüzü yıkanırız onlardan bahsettik.

Sürekli Yüz Yıkamak ve Köpürterek Ovalamak

Ne kadar çok yıkarsak o kadar temizlenir diye bir şey yoktur. Yüzümüzü günden iki veya üç defadan fazla yıkamak yüzünüzü tahriş edebilir. Aynı zamanda yağlanmaya yol açar. Ayrıca yüz köpükleri veya sabun ile dakikalarca yüzünüzü köpürterek ovalamak yüzünüzdeki tüyleri besleyebilir bundan dolayı 30-40 saniye yüzünüzü köpürterek yıkamak temizlenmesi için oldukça yeterli olacaktır.

Yüzünüzü Doğru Durulayın

Yüzünüzü kurutmak için kullandığınız havluyu tekrar kullanmamanız önerilir. Yüzünüzü bir kere kurulasanız bile havluda çeşitli bakteriler meydan gelecektir. Daha bir pratik çözüm ise kağıt havlu olabilir. Ayrıca yüzünüzü kurularken havluyu yüzünüze çok bastırmadan kurulamanız gerekir. Havlu yüzünüzü çizebilir bundan dolayı havluya yüzünüzü bastırarak tampon yapar şeklinde kurulamanız sizin ve cildiniz için daha uygun olacaktır.

Suyun Sıcaklığını Ayarlayın

Çok sıcak suyla yüzünüzü yıkamak size zarar verir. Sıcak suyla yıkanan yüzde damarlar genişler ve yumuşar böylelikle cildiniz ciddi derecede hassaslaşır. Aynı şekilde çok soğuk suyla yıkamakta doğru değildir. Sabahları yüzünüzü çok soğuk suyla yıkamak yüzünüzü gerer ve kurutur. Önerilen yüz yıkama sıcaklığı ılık sudur.

Makyaj Temizleme Jelleri ve Mendilleri

Uzmanlara göre makyaj temizleme ürünleri ile yüz yıkamak cildinizi tamamen temizlemeye uygun değildir. Makyajınızı çıkartır ama cildinizin gün boyu maruz kaldığı toz ve kir için yeterli değildir. Bu yüzden yüzünüzdeki makyajı çıkarttıktan sonra 30 sn ılık suyla yüzünüzü durulamanız önerilir.

Sabah Uykudan Sonra, Gece Uykudan Önce

Sabah uyanır uyanmaz yapacağınız ilk iş yüzünüzü yıkamak olmalıdır. Bu adımı atlamamanız gerekir. Çünkü gece boyu uyku esnasında yastığınız, yatağınız, battaniyeniz veya çarşafınıza temas ediyorsunuz ve burada biriken mikroplara yüzünüzle temas ediyorsunuz. Ek olarak deterjan kalıntılarına da yüzünüzle temas ediyorsunuz. Dolayısıyla sabah uyandıktan sonra yüz yıkamak çok önemlidir.

Sabah olduğu gibi gece de yatağa girmeden önce yüzümüzü yıkamamız gereklidir. Makyajınız varsa önce onu çıkartın sonra durulayın. Makyajınız yoksa bile yüzünüzü ılık suyla yıyitik uyumanız önerilir. Çünkü güncel yaşamımızda hava kirliliğine maruz kalırız ve böylece havada ki kirler yüzümüze yapışır. Eğer yüzümüzde oluşan kiri gece yatmadan temizlemezsek yüzümüzde tahrişe niçin olabilir, cildinizde iltihaplanma olabilir ve sivilceçıkabilir. Bu nedenle günün iki ayrı zamanında da yüzünüzü yıkamayı asla ihmal etmeyin. Unutmayın cildiniz sizin görünen en özel parçanızdır.Leave a Reply

Your email address will not be published.

*
*
*